Filmy podľa skutočnéj udalosti

12 rokov otrokom

Solomon Northup mal milujúcu rodinu, dobrú prácu, talent, majetok, slobodu a právo na život. Žil idylickým životom príslušníka strednej triedy ako väčšina z nás. V jeden jediný nečakaný okamih však o to všetko prišiel. Skončil ako otrok spútaný reťazami a jeho jediným osudom sa stala drina na plantáži „pod bičom otrokára“.

Apollo 13

"Houston, máme problém". Tieto slová sa stali nesmrteľnými v časoch nepodarenej misie Apolla 13 v roku 1970 a znovu zaznela v epickej filmovej dráme Rona Howarda. Astronaut Jim Lovell (Tom Hanks), veliteľ lietadla Jack Swigert (Kevin Bacon) a vodič lunárneho modulu Fred Haise (Bill Paxton) sú hrdinami kritizovanej tretej lunárnej misie NASA. Všetko ide hladko až do momentu, kedy exploduje nádrž s kyslíkom a ohrozí posádku. Odvážni astronauti musia riešiť dilemu, či sa udusia alebo umrznú. Gene Kranz (Ed Harris) je kontrolným veliteľom misie a pokúša sa vymyslieť, ako dostať posádku späť domov, hoci celý čas tuší, že akonáhle sa raketa dostane späť do atmosféry, hrozí astronautom smrť.

Letec

Vraj sme utkaní z látky, z ktorej sú sny. Ak je to tak a sme skutoční, nemal by byť problém, aby sa rovnako skutočnými stali aj naše sny. Samozrejme, nič sa nedeje len tak a aj pri tomto procese treba disponovať určitými kvalitami (príp. aj kvantitami) a niečo pre vec urobiť. Občas stačia maličkosti: nájsť svoj sen, pridať odhodlanie, tvrdohlavosť, pár správnych chlapov po boku, pár miliónov v zálohe, trocha šťastia a šarm.

Jobs

Steve Jobs. Bol bezpochyby jedným z najväčších vizionárov 20. storočia, technologickým géniom a mimoriadne schopným obchodníkom.Jeho spolupracovníci ho často nenávideli preto, aký bol, ale milovali preto, čo tvoril. Apple Macintosh, iPhone, iPad alebo filmové štúdio Pixar. Vedel ukazovať cestu celému ľudstvu, pracovať však bol schopný len s vybranými jedincami. Veď kto by nepoznal jeho slávnu vetu: "Pracujte len s géniami, idiotov vyhoďte!" Mal na to právo - sám bol génius. Steve Jobs, spoluzakladateľ spoločnosti Apple, po knižnom bestselleri ožíva aj na filmovom plátne.

Selma

Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny.

Capote

Píše se listopad 1959 a Truman Capote (Philip Seymour Hoffman), autor Snídaně u Tiffanyho a oblíbená postava americké smetánky, si právě čte jeden článek na poslední straně New York Times. Zpráva pojednává o vraždě čtyřech členů známé farmářské rodiny Clutterových z města Holcomb v Kansasu. Podobné příběhy se v novinách objevují skoro každý den, ale tento Capota neobvykle zaujal. Vidí v něm příležitost, jak obhájit svou dlouhodobou teorii, že skutečný příběh se v rukou zkušeného romanopisce může stát stejně zajímavým jako smyšlený. Jaký vliv mohou mít vraždy na život v onom malém městě? Tuto otázku si zvolí jako hlavní téma své reportáže a přesvědčí časopis The New Yorker, aby jej na místo zločinu vyslal. Spolu s ním se do Kansasu vydává jeho kamarádka z dětství Harper Lee (Catherine Keener), která o několik měsíců později získává Pulitzerovu cenu a stává se slavnou v souvislosti se svou knihou To Kill a Mockingbird.

127 hodín

Koncom apríla 2003 sa 27-ročný Aron Ralston (James Franco) vydal do utahského kaňonu Blue John zliezať steny a odpočinúť si tak od mestského života. Nikomu o svojich horolezeckých plánoch nepovedal. Keď mu balvan prišpendlil predlaktie ku skalnej stene, nikto nevedel, kde ho hľadať. Ralston so sebou mal len svoju výbavu, vodu, trochu jedla a lacný multifunkčný, ale predovšetkým tupý nôž. Najskôr skúšal pomocou horolezeckého vybavenia kameň rozbiť alebo nazdvihnúť, ale bez úspechu. Tretí deň sa mu minulo jedlo a voda. Bez šance na záchranu nahral na videokameru odkaz rodine, na stenu kaňonu vyryl svoje meno, dátum narodenia, dátum predpokladanej smrti a potom sa pokúsil o posledný zúfalý čin. Snímka je natočená podľa skutočnej udalosti.

Sociálna sieť

Na jeseň v roku 2003 si Mark Zuckerberg, ktorý má za sebou Harvard a je géniom v oblasti počítačového programovania, sadá k počítaču a vzrušene začína pracovať na novej myšlienke. To, čo sa v návale blogovania a programovania začína v jeho pracovni, sa čoskoro stane prevratom v komunikácii - globálna sociálna sieť. Za necelých šesť rokov a s 500 miliónmi priateľov sa Mark Zuckerberg stáva najmladším miliardárom v histórii. Ale tomuto podnikateľovi spôsobuje úspech osobné aj právne komplikácie.

Kráľova reč

Po smrti otca, anglického kráľa Juraja V. a škandalóznej abdikácii kráľa Eduarda VIII., je Bertie, ktorý celý život trpí poruchou reči, nečakane korunovaný kráľom. Krajina stojí na prahu 2. svetovej vojny a zúfalo potrebuje silného vodcu. Preto kráľova žena Alžbeta, budúca kráľovná matka, dohovorí svojmu mužovi stretnutie s excentrickým terapeutom reči Lionelom Logue. Po tuhom začiatku sa títo dvaja ponoria do neobvyklého spôsobu liečby a časom medzi nimi vznikne nenarušitelné puto. S pomocou Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla kráľ prekoná koktanie a prednesie zásadnú reč v rádiu, ktorá inšpiruje anglický ľud a spojí ho vo vojnovej bitke.

Chyť ma, ak to dokážeš

Frank W. Abagnale je dnes mužom v najlepších rokoch s povesťou špičkového odborníka, ale ešte skôr ako dosiahol plnoletosť, teda dvadsaťjeden rokov, pátrala po ňom polícia najmenej tridsiatich štátov a pre agenta Carla Hanratthyo bol doslova nočnou morou. V šestnástich sa Frank od svojich vrstovníkov príliš neodlišoval. Ale potom sa jeho rodičia rozviedli a on mal pocit, že zostal sám proti celému svetu a musí sa brániť zo všetkých síl.

Americký ostreľovač

Ostreľovač jednotiek SEAL amerického námorníctva Chris Kyle je vyslaný do Iraku s jedinou úlohou: chrániť svojich bratov v zbrani. Jeho neomylná presnosť zachráni na bojisku veľký počet životov a keď sa rozšíria povesti o jeho odvážnych husárskych kúskoch, vyslúži si prezývku "Legenda". Avšak jeho povesť sa donesie až za nepriateľské línie a na jeho hlavu je vypísaná odmena a stáva sa z neho hlavný terč povstalcov. Napriek nebezpečenstvu aj obetiam zo strany jeho rodiny sa Chris zúčastní štyroch hrozných misií v Iraku a stáva sa symbolom kréda jednotiek SEAL "neopustiť ani jedného muža". Ale po návrate domov Chris zisťuje, že na vojnu nedokáže zabudnúť.

Stávka na neistotu

V roku 2015 ste mohli v Amerike dostať sto percentnú hypotéku na luxusnú vilu s dvadsiatimi spálňami a bazénom a nikto sa vás nepýtal či ju dokážete a máte z čoho splácať. Excentrický finančník a fanúšik heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvedomil, že podobných riskantných hypoték je tak veľa, že sa môžu stať časovanou bombou, ktorá skôr či neskôr odpáli celú americkú ekonomiku. Vyvinul preto dômyselný finančný nástroj, ktorý mu mal prihrať obrovský balík peňazí v prípade, že hypotekárna bublina praskne a investoval do neho celý majetok. Stávka na neistotu sa mu sa trom podobným vizionárom vyplatila a tri roky neskôr, kedy milióny Američanov prišli o strechu nad hlavou a o prácu a naviac zo svojich daní kryli straty nenažraných bánk.

Zodiac

Zúrivý šialenec, ktorého sa nikdy nepodarilo chytiť; nepolapiteľný vrah, ktorý držal celý národ v strachu; americký Jack Rozparovač... Oficiálne sa prihlásil k trinástim vraždám, potom k ďalšiemu tuctu. Polícia mu pripísala sedem obetí, z ktorých päť neprežilo. Skutočný počet sa nedozvieme nikdy... Najnovší thriller Davida Finchera je založený na skutočnom prípade sériového vraha, ktorý desil obyvateľov štvrte Bay Area v San Franciscu a zosmiešňoval autority v štyroch organizáciách po celé desaťročia. Uloviť lovca sa pre štyroch mužov stalo posadnutosťou. Posadnutosťou, ktorá ich od základov zmenila. Ich životy stáli a padali na nekonečnom rade znamení od vraha...Vraha, ktorý bol známy zvyšku sveta len ako Zodiac - kvôli symbolom, ktorými podpisoval listy zasielané do novín. Tieto listy obsahovali výsmešné detailné popisy jeho vraždenia a dokonca aj oznámenia o budúcich vraždách.

Jedz, modli sa a miluj

Elizabeth si myslela, že má všetko, čo si len mohla priať - milujúceho manžela, nádherný dom, víkendovú chatu. Ale niekedy si človek uvedomí, až keď je príliš neskoro, že to, čo skutočne od života očakáva, tomu všetkému chýba. Na pokraji rozvodu hádže za hlavu spokojný domácky život a vydáva sa do sveta hľadať jej naozajstný osud.

Bronson

Píše se rok 1974 a devatenáctiletý mladík, rváč a nepřizpůsobivý živel Michael Peterson vykrade poštu. Je okamžitě zatčen a odsouzen k sedmi letům žaláře. Jiní by to považovali za trest, ne tak Michael. Vždy chtěl být totiž slavný, jelikož však nic neuměl, uvědomil si, že právě až za mřížemi se může stát hvězdou. Jednoduše tím, že bude pokračovat v tom, co dělal na svobodě. A tak přijal jméno Charles Bronson a začal mlátit každého, kdo se mu dostal pod ruku. Nakonec si odseděl 34 let, z toho 30 let na samotce (tato čísla platila v době vzniku filmu)

Srdcu nerozkážeš

Kumail je stand-up komik, príležitostný vodič Uber taxi a najväčší fanúšik Aktov X. Emily študuje psychológiu, má zmysel pre humor a rozhodne sa teraz nechce viazať. Teda aspoň do chvíle, než vyrazí na večer stand-up komikov. Duchaprítomný Kumail, Emily okamžite padne do oka a aj keď obaja tvrdia opak, skoro je jasné, že nepôjde o záležitosť na jednu noc. Nádejne sa rozvíjajúci vzťah, ale naruší záhadná choroba, ktorá Emily uvrhne do umelého spánku... Až v nemocnici sa stretne Kumail s jej svojráznymi rodičmi, ktorí sa napriek začiatočnej nedôvere s Kumailom postupne zbližujú, čo generuje množstvo vtipných situácií.

Zúriaci býk

Film sleduje La Mottove osudy počas dvoch dekád od začiatkov jeho boxerskej kariéry v štyridsiatych rokoch. La Motto sa preslávil agresívnym štýlom boja a nezlomnou zaťatosťou, vďaka ktorej neraz z posledných síl odolával ranám svojich súperov. Jeho prchký a výbušný temperament mu vyslúžil prezývku Zúriaci býk a doviedol ho nielen k boxerským výhram, ale aj k životným prehrám. La Motta spaľovala žiarlivosť, kvôli ktorej stratil milovanú ženu Vickie aj jediného priateľa a spojenca, svojho brata Joeyho. Po ukončení kariéry viedol bar, ale kvôli známosti s neplnoletou dievčinou sa dostal do väzenia a po prepustení skončil ako zabávač v nočnom podniku...

Špinavý trik

Snímka Špinavý trik je príbehom prvotriedneho podvodníka Irvinga Rosenfelda (Christian Bale), ktorý je so svojou nemenej rafinovanou partnerkou a milenkou Sydney Prosser (Amy Adams) donútený pracovať pre vyšinutého agenta FBI Richieho DiMasa (Bradley Cooper). Ocitajú sa v nebezpečnom, no zároveň fascinujúcom svete vládnych funkcionárov a mafiánov. Jeremy Renner sa predstaví v úlohe Carmina Polita, vášnivého politického manipulátora z New Jersey, ktorý má na krku nielen Irvinga a Sydney ale i vládnych agentov. Skrytú hrozbu predstavuje aj Irvingova nevyspytateľná manželka Rosalyn (Jennifer Lawrence). Film je nakrútený podľa skutočného prípadu FBI, ktorý sa odohral v 70-tych rokoch a vyvrcholil korupčným škandálom a následným odsúdením amerického senátora a piatich členov Snemovne reprezentantov.

Šťastie na dosah

Chris, ktorého kvôli finančným problémom opusti manželka, sa stane slobodným otcom a zostane žiť len so svojim päťročným synom Christopherom. Všemožným spôsobom a s neuveriteľnou nádejou sa snaží nájsť si lepšie platenú pracú. Šťastie mu však stále unika a čoskoro sa obaja ocitnú na ulici. Napriek všetkým nástrahám osudu nepoľavuje vo svojej snahe a aj v ťažkých chvíľach zostava milujúcim a starostlivým otcom.

Vojvodkyňa

Georgiana Cavendishová z rodu Spencerovcov (príbuzná princeznej Diany) bola na svoju dobu veľmi pokrokovou ženou, ktorá sa angažovala v politike, bola jednou z najvplyvnejších hostiteliek tej doby a často podliehala hazardu a milostným aféram. Viedla veľmi extravagantný, rozmarný a promiskuitný život plný intríg. Romanticky ladený film dokumentuje jej milostné zápletky, nadšenie pre účasť na vtedajšej politickej scéne a nie veľmi šťastné manželstvo s vojvodom z Devonshiru...

Vlk z Wall Street

Film Vlk z Wall Street prináša príbeh z čias, keď na Wall Street vládli pravidlá Divokého Západu. Len namiesto pištoľníkov na koňoch sa tu preháňajú jachty a nahé blondínky a namiesto prachu nad prériou víria vzduchom bankovky. Niekedy dokázal zarobiť aj 12 miliónov dolárov za krátke tri minúty. A peniaze vedel aj pekne roztáčať. V jeho kanceláriách bežne defilovala nahá dievčenská dychovka, šňupali sa veľhory kokaínu, organizovali sa závody v hádzaní trpaslíkov, opice jazdili na kolieskových korčuliach a so svoju ženou súložil na matraci zo samých bankoviek. Keď mu v Londýne na večierku došli drogy, zobudil svoju newyorskú sekretárku, aby mu ich poslala súkromným tryskáčom. Po každom veľkom žúre však prichádza aj zodpovedajúca opica. Najmä ak čarovanie s akciami je viac než len kreatívne. FBI vás potom chce zatknúť a mnohí ďalší sa chcú pomstiť.

The Irishman

Príbeh podľa rovnomennej knihy Charlesa Brandta o nájomnom vrahovi Frankovi Sheeranovi, ktorý zabil viac ako 25 ľudí. Vrah s prezývkou Ír sa okrem iného priznal k vražde Jimmyho Hoffa, čo bol prezident amerického odboru Teamster.

Dunkirk

Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých - britských, francúzskych a belgických - vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.

Kód Enigmy

V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namiesto páchateľa tohto zločinu však v putách odviedli samotného Turinga, ktorý bol obvinený zo sexuálnych priestupkov a čakal ho zničujúci súdny proces. Takmer nikto zo zúčastnených nevedel, že ide o vojnového hrdinu, ktorý sa spolu s tímom podieľal na prelomení kódu legendárneho nemeckého šifrovacieho stroja Enigma. The Imitation Game rozpráva príbeh matematického génia, ktorý vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachránil tak tisícky ľudských životov. V septembri 2009 sa britský premiér Brown v mene vlády Alanovi Turingovi ospravedlnil za všetky neprávosti a 24. decembra 2013 mu kráľovná Alžbeta II. udelila kráľovskú milosť.

The Two Popes

Medzi pápežom Benediktom XVI. a budúcim pápežom Františkom vzniká prekvapivé priateľstvo a v katolíckej cirkvi dochádza ku zlomovému bodu. Inšpirované skutočnými udalosťami.